magazyn silosowy

Pol Invest – Silosowy magazyn zbóż z energooszczędną suszarnią zewnętrzną instalacją energetyczną, instalacją LPG oraz stacją odparowania i redukcji gazu.

Nowa przestrzeń magazynowa, składająca się z silosów zbożowych, technologii transportu nasion i ziarna, nowoczesnej suszarni gazowej z ekologicznym odzyskiem ciepła oraz przesiewaczem bębnowym, zlokalizowana w Bełżycach w woj. lubelskim.

Inwestycja składa się z 1 silosu płaskodennego z wybierakiem ślimakowym i 4 silosów lejowych. Wszystkie zbiorniki są wyposażone w boczne systemy rozładunku (niewymagające uruchomienia linii transportowej). Baza magazynowa jest wyposażona w suszarnię gazową (LPG) wykorzystującą nowoczesny, ekologiczny system odzyskiwania ciepła, zmniejszający zużycie paliwa. Całkowita pojemność kolumny suszarni to 23,9t, co przekłada się na suszenie kukurydzy z wilgotności 30% do 15% z wydajnością 134t/dobę. Potrzeby energetyczne suszarni spełnia instalacja zbiornikową gazu LPG ze zbiornikiem podziemnym 2 x 6,7 m2, kontenerowa stacja odparowywania i redukcji gazu oraz przyłącze i instalacja zasilająca palnik gazowy suszarni zboża. Komplet urządzeń uzupełnia wydajny przesiewacz bębnowy z systemem aspiracji niezbędnej do wstępnego czyszczenia towaru.

Przyjęcie zbóż odbywa się w hali o wysokości 8,15m. Osłania ona kosz przyjęciowy o długości 10 m z ciężką kratą najazdową. Następnie towar jest transportowany z prędkością do 120 t/h przenośnikami łańcuchowymi oraz podnośnikami kubełkowymi. Dzięki wykorzystaniu wielu rozdzielaczy dwu- i trzydrogowych, operator ma możliwość kierowania przyjętym towarem w dowolny sposób, bez konieczności cofania go do kosza.

Inwestycja była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z programu rozwoju rolnictwa na lata 2014-2020. Prace budowlane i montażowe trwały 6 miesięcy.

Pol Invest był Generalnym Wykonawcą wyżej opisanej inwestycji.